Podsumowanie Centralnych Targów Rolniczych 2020

Dobiegła końca kolejna – już czwarta – edycja Centralnych Targów Rolniczych w Ptak Warsaw Expo. Gdy opada potargowy kurz zabieramy się za podsumowanie minionej imprezy i co oczywiste, planowanie przyszłorocznej, która wzniesie największe targi nowoczesnych technologii dla rolnictwa na jeszcze wyższy poziom.

Orlen honorowym partnerem Centralnych Targów Rolniczych

Uroczyste otwarcie targów uświetniło wielu znakomitych gości, których powitał prezes Ptak Warsaw Expo – Tomasz Szypuła. Do zgromadzonych pod sceną odwiedzających przemówili Jan Krzysztof Ardanowski – minister rolnictwa i rozwoju wsi, Wiktor Szmulewicz – prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Janusz Kogut, prezes Orlen Paliwa. W tym miejscu warto zaznaczyć rolę jaką w organizacji targów odegrała Grupa Kapitałowa Orlen – pierwszy raz w historii Centralnych Targów Rolniczych objęła nad nimi partnerstwo honorowe.

Premiery sprzętu rolniczego

Po oficjalnym powitaniu przyszedł czas dla odwiedzających, którzy tłumnie ruszyli korytarzami aby podziwiać co do zaoferowania w tym roku mają dla nich wystawcy. Niewątpliwie miłośnicy maszyn rolniczych nie mogli oderwać wzroku od nowości jakie pojawiły się w halach Ptak Warsaw Expo. CLAAS LEXION 8700, CLAAS AXION 960TT, New Holland T7 – 165 S czy Kubota MGX 115 to modele, które cieszyły się największą popularnością wśród pasjonatów rolnictwa, ale były także elementem tradycyjnej rywalizacji. Jak co roku bowiem firmy prezentujące swoje maszyny, sprzęty i wszelkie produkty rolnicze walczyły o prestiżowe nagrody, które zostały wręczone podczas znakomitej gali – Złoty Żuraw Rolnictwa.

Święto branży rolniczej

Rolnictwo tworzą przede wszystkim ludzie, którzy napędzają pozytywną energią całą branżę. Tej idei przyświecało rozdanie nagród w ramach konkursu Mistrzowie Agro organizowanego przez Polską Grupę Press. Tytuł Sołtysa Roku odebrała Tamara Kalinowska. Doceniono wielką pracę, jaką wykonuje na rzecz sołectwa Koziróg Rzeczny z gminy Tłuchowo w województwie kujawsko-pomorskim.

Centralne Targi Rolnicze to także szansa dla każdego rolnika na podniesienie swoich kwalifikacji i rozszerzenie wiedzy poprzez udział w szkoleniach i konferencjach. W tym roku były to m.in. konferencje przygotowane przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów czy panele Centrum Doradztwa Rolniczego, na których poruszane były najistotniejsze dla rolników kwestie.

Co oprócz biznesu?

Targi mają to do siebie, że są eventem niesamowicie złożonym i wielopłaszczyznowym, co czyni je miejscem trudnym do zwiedzenia w jeden dzień. Niewątpliwie do takich imprez zaliczają się Centralne Targi Rolnicze, które poza wielką wartością merytoryczną, niosą za sobą także rozrywkę. O nią zadbał niekwestionowany gwiazdor muzyki Disco-Polo CZADOMAN, który porwał wszystkich do szalonej zabawy podczas wieczoru wystawców.

Uwagę zwiedzających przykuła także rywalizacja w Pucharze Polski Agro Strongman. Jak sama nazwa wskazuje, zawody zostały oparte na konkurencjach związanych z rolnictwem, m.in. przeciąganie 4-tonowego ciągnika oraz przerzucanie opony od traktora o wadze 370 kg.

Podczas IV edycji Centralnych Targów Rolniczych zadebiutował także AgroCon – pierwszy w Polsce Festiwal Youtuberów Rolniczych. Ten element wyraźnie pokazuje, że zarówno branża rolnicza jak i targi, otwierają się na nowe i idą z duchem czasu. Wśród youtuberów znaleźli się Ewa Szczepaniak

(Zespół Szkół Weterynaryjno-Przyrodniczych), Grzegorz Bardowski „Bardowscy”, Magdalena Urbaniak ”Tractormania”, Piotr Kaliski „Rolnik Szuka Traktora” czy Mateusz Misiak „Matheo780”.

Centralne Targi Rolnicze w Liczbach

W naszym podsumowaniu nie mogło zabraknąć statystyk, szczególnie że w tym roku były one rekordowe. 31 587 odwiedzających podziwiało prezentację ponad 250 marek, a to wynik imponujący nie tylko w skali kraju, ale także całej Europy.

Te liczby to jasny przekaz – Centralne Targi Rolnicze są ważnym elementem w rozwoju polskiego rolnictwa. Chcemy – tak jak nasz partner honorowy Grupa Orlen – być paliwem napędzającym branżę, poprze stworzenie miejsca dla spotkań, wymiany doświadczeń, kształcenia i biznesu. Z tą ideą nie możemy już doczekać się V. edycji Centralnych Targów Rolniczych w Ptak Warsaw Expo. Do zobaczenia za rok!